انواع ضایعات پوستی را بشناسید :

بهترین تزریق چربی اصفهان |با انواع ضایعات پوستی آشنا شوید

انواع ضایعات پوستی

ضایعات پوستی بخش‌ها و نواحی از پوست هستند که به صورت غیر طبیعی رشد کرده و نسبت به پوست اطراف طبیعی متفاوت به نظر می‌رسند. انواع مختلفی از ضایعات پوستی خوش خیم و غیر سرطانی وجود دارد.

  • خال‌ها (Moles  )

خال‌ها ضایعات پوستی کوچک و تیره رنگی هستند که به صورت طبیعی از دوران کودکی بر روی پوست ظاهر می‌شوند.

  • درماتوفیبروما ( Dermatofibroma)

ضایعات پوستی ثابت و برآمده‌ای هستند که به رنگ‌های قهوه‌ای، بنفش و قرمز رنگ دیده می‌شوند. علت دقیق درماتوفیبروما مشخص نیست ولی ممکن است در نتیجه‌ی نیش حشرات و یا جراحت‌های جزئی بر روی پوست ظاهر شوند.

اکتینیک کراتوزیس ( Actinic keratosis )

ناهمواری‌های سختی بر روی پوست هستند که معمولاً در مناطقی از بدن که در معرض تابش مداوم آفتاب قرار داشته، ظاهر می‌شوند. اکتینیک کراتوزیس‌ها پتانسیل تبدیل شدن به نوعی از سرطان پوست موسوم به کارسینوم سلول سنگفرشی (squamous cell carcinoma) را دارند. به همین علت پزشک معمولاً توصیه می‌کند که این ضایعات برداشته شوند.

  • زگیل پیری ( Seborrhoeic keratosis )

کراتوز سبورئیک، که به آن زگیل سبورئیک یا زگیل پیری نیز می‌گویند، برآمدگی‌های خاکستری، سیاه و یا قهوه‌ای روی سطح پوست یا کاسه‌ی سر هستند که معمولاً با افزایش سن بیش‌تر بر روی سطح پوست ظاهر خواهند شد.

  • کراتواکانتوما ( Keratoacanthoma)

این نوع از ضایعات پوستی به سرعت رشد کرده و دارای مرکزی سخت و پوسته پوسته هستند. کراتواکانتوماها معمولاً در مناطقی از پوست که در معرض تابش افتاب قرار دارند به وجود می‌آیند و بسیار به ضایعات پوستی در هنگام ابتلا به سرطان سلول‌های سنگفرشی شباهت دارند. برای تشخیص بهتر این ضایعات باید توسط پزشک برداشته شوند.

  • زائده‌ها یا منگوله‌های پوستی  (Skin tags  )

این نوع از ضایعات پوستی معمولاً در مناطقی از بدن که پوست چین می‌خورد و روی هم سابیده می‌شود، مانند کشاله‌ی ران، زیر بغل یا گردن به وجود می آیند.

  • پیوژنیک گرانولوما(Pyogenic granuloma  )

توده های عروقی خوش خیم که معمولا قرمز روشن هستند و معمولا بعد از جراحت‌ها و اسیب های پوست ایجاد می‌شوند.همچنین ممکن است در زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد گردد. گراونولوم‌های پیوژنیک معمولاً به راحتی خونریزی می‌کنند و اغلب توصیه می‌شود که برداشته شوند.

  • کیست سباسه یا اپیدرمویید (Sebaceous cysts  )

کیست اپیدرمویید گرد و آبدار است و در اندازه‌های کوچک میلی‌متری تا چندین سانتی‌متری دیده می‌شود. این نوع از ضایعات پوستی عفونی هم خواهند شد.

بهترین تزریق چربی اصفهان |زگیل یکی از ضایعات پوستی

  • زگیل  (Warts  )

زگیل‌ها بر اثر عفونت ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV  به وجود می‌آیند. این نوع از ضایعات پوستی سخت و کوچک هستند. در صورت مشاهده‌ی هر تغییری بر روی پوست و مشاهده‌ی تغییر در اندازه، شکل، رنگ یا اندازه‌ی خال به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر مطالعه کنید : 


بهترین روش برای برداشتن خال کدام است ؟

از خال های مادرزادی چه می دانید ؟ (برداشتن خال )

کرایوتراپی راهی برای از بین بردن زگیل صورت


دکتر مسیح شمعی ارائه دهنده خدمات زیبایی و تزریق چربی اصفهان 

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید