راه های برداشت ضایعات پوستی از بان دکتر مسیح شمعی

بهترین تزریق چربی اصفهان |راه های برداشت ضایعات پوستی از بان دکتر مسیح شمعی

چگونه ضایعات پوستی برداشته می‌شوند؟

روش‌های مختلفی برای برداشت ضایعات پوستی وجود دارد. می‌توان آن‌ها را با روش‌های مختلف برداشت یا اینکه به کمک روش‌های دیگر به صورت کامل نابود کرد. بر اساس اینکه فرد دارای چه نوع ضایعه‌ی پوستی باشد و این ضایعه در کدام نقطه از بدن فرد قرار داشته باشد، پزشک روش درمانی مخصوصی را اعمال خواهد کرد.

روش‌های مختلف برای برداشتن ضایعات پوستی عبارتند از:

1 – بیوپسی کلی( excisional biopsy)

این روش یکی از معمول‌ترین روش‌ها برای برداشت ضایعات پوستی به خصوص انواعی از ضایعات که بیم سرطانی بودن آن‌ها وجود دارد است. قبل از انجام این روش پزشک بی حسی موضعی را اعمال می‌کند و بعد از آن از تیغ جراحی برای برداشت کل ضایعه استفاده می‌کند. در این روش مقداری از پوست طبیعی و نرمال هم به همراه ضایعه برداشته می‌شود. در این روش پزشک گاهی از بخیه برای پوشاندن زخم استفاده می‌کند.

2 – بیوپسی جزئی (shave biopsy یا Partial removal)

در این روش قسمتی از ضایعه برداشته شده و جهت تشخیص بدخیم بودن یا نبودن به پاتولوژی فرستاده می شود.در این روش معمولاً از روش حرارت با دستگاه کوتر هم برای جلوگیری از خونریزی استفاده می‌شود.

3 – کرم‌ها و ژل‌ها برای برداشتن ضایعات پوستی

ژل‌هایی حاوی ایمی‌کیمود (imiquimod)، سالیسیلیک اسید (salicylic acid) و فلورواوراسیل 5 (5-fluorouracil) یا دیکلوفناک (diclofenac) برای رهایی از زگیل‌ها یا اکتینیک کراتوزیس استفاده می‌شوند. فرد مجبور است تا چندین روز از این ژل‌ها استفاده کند.

4 – درمان به کمک حرارت یا سوزاندن خال (electrocautery)

در این روش از الکترود داغ برای سوزاندن پایه‌ی ضایعه‌ی پوستی و برداشتن آن استفاده می‌شود. از الکتروکوتری معمولاً برای برداشت منگوله‌های پوستی به همراه سایر روش‌ها برای جلوگیری از خونریزی استفاده می‌شود.

↑کرایوتراپی یا فریز کردن (cryotherapy) برای برداشتن ضایعات پوستی

در این روش از نیتروژن مایع استفاده می‌شود و برای برداشتن ضایعات پوستی هم‌چون زگیل پیری و اکتینیک کراتوزیس می‌توان از آن استفاده کرد. بعد از انجام این تاول‌هایی بر سطح پوست ظاهر خواهند شد که یک یا دو هفته بعد از بین می‌روند.

بهترین تزریق چربی اصفهان |سوزاندن خال

5 – کورتاژ (curettage)

پزشک از این روش برای برداشتن زگیل‌ها، گرانولوم‌های چرکی، اکتینیک کراتوزیس و زگیل‌های پیری استفاده می‌کند. روش کورتاژ معمولاً به همراه روش الکترو کوتری (سوزاندن خال) و کرایوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای برداشتن زگیل‌ها، درماتوفیبروما و و اکتینیک کراتوزیس متصل به لب‌ها از لیزر تراپی استفاده می‌شود.

6 – درمان با لیزر ( Laser therapy )

درمان با نور یا فوتودینامیک تراپی ( photodynamic therapy ) در این روش از نوری مخصوص برای فعال کردن یک ماده‌ی شیمیایی و در نهایت تخریب ضایعه‌ی پوستی استفاده می‌شود. این روش برای برداشتن اکتینیک کراتوزیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

7 – کرایوتراپی

کرایوتراپی روشی برای فریز کردن بافت به منظور تخریب آن است. این رایج ترین روش مورد استفاده برای تخریب یا برداشت زگیل ها، کراتوز اکتینیک، کراتوز سبورئیک است. کرایوتراپی به کمک یک سواب پارچه ای که در نیتروژن مایع غرق شده یا پروبی که نیتروژن مایع در داخل آن جریان می یابد، انجام می شود. این روش معمولا در کمتر از چند دقیقه انجام می گیرد. فریز کردن سلول ها ممکن است موجب اندکی ناراحتی در بیمار شود؛ پزشک برای کاهش این ناراحتی از ماده بی حس کننده استفاده می کند. بعد از این روش، در ناحیه تحت درمان تاول ایجاد می شود و ضایعه تخریب شده جدا می گردد.

بیشتر مطالعه کنید : 

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید