10 مراقبت لازم بعد از مزوتراپی صورت

بهترین تزریق چربی اصفهان | تزریق ژل لب اصفهان | نتایج جوانسازی موثر پوست با مزوتراپی

مراقبت بعد از مزوتراپی صورت برای نتیجه بهتر

مراقبت بعد از مزوتراپی صورت  |  مزوتراپی یک روش کم تهاجمی است که در آن یک سری میکروسوزن‌های بسیار ظریف از ویتامین‌ها، مواد معدنی و کوکتل‌های آمینواسیدها به لایه مزودرمی پوست وارد می‌شود. ترکیبات مغذی، پوست را تغذیه و جوان کرده و همچنین تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کند که هر دو برای خاصیت ارتجاعی طبیعی پوست ضروری هستند.

بعد از انجام مزوتراپی صورت یک سری عوارض ایجاد می‌شود که طبیعی است و بخشی از روند درمان مزوتراپی است (مزوتراپی چیه؟). این موارد شامل قرمزی و برافروختگی پوست، تورم و درد، حساسیت و خارش، حس سوزن‌سوزن شدن پوست، کبودی و خونریزی می‌شود. این عوارض معمولاً در عرض چند دقیقه تا چند ساعت یا بعضاً چند روز بعد از درمان برطرف می‌شوند.

با این حال مراقبت بعد از مزوتراپی صورت برای کاهش این عوارض و از بین رفتن زودتر آنها انجام می‌شود. علاوه بر این رعایت یک سری نکات بعد از انجام مزوتراپی می‌تواند از بروز عوارض جدی‌تر بعد از انجام مزوتراپی جلوگیری کند.


همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی دکتر مسیح شمعی بهترین تزریق چربی اصفهان :


بهترین تزریق چربی اصفهان | نتایجی که مزوتراپی مو و صورت در پی دارد (2)

مراقبت بعد از مزوتراپی صورت برای رفع ورم

از آنجایی که پوست صورت بسیار حساس و ظریف است و بافت آسیب‌پذیری دارد، تورم و قرمزی بعد از انجام مزوتراپی طبیعی است. اما می‌توان با استفاده از یک سری نکات مانع شدت یافتن این کبودی شد و مدت‌زمان بهبودی را کوتاه‌تر کرد.

اول از هر چیزی نباید تا ۲۴ ساعت بعد از مزوتراپی هر نوع فعالیت شدید ورزشی داشته باشید. علاوه بر این برای کاهش قرمزی و التهاب پوست بعد از مزوتراپی از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم آفتاب، رفتن به سونا یا اتاق بخار و قرار گرفتن در گرمای شدید خودداری کنید.

همچنین کسانی که مزوتراپی صورت انجام داده‌اند باید تا از بین رفتن کامل ورم صورت از مصرف بیش از حد الکل و نمک خودداری کنند. به عنوان مراقبت بعد از مزوتراپی صورت معمولاً به بیماران توصیه می‌شود که اگر دچار تورم شدید هستند هنگام خواب کمی رو به بالا بخوابند و سطح سر خود را بالاتر قرار دهند.

 مراقبت بعد از مزوتراپی صورت برای رفع کبودی

کبودی یکی دیگر از عوارض رایج مزوتراپی است. به‌عنوان مراقبت بعد از مزوتراپی صورت و رفع کبودی ناشی از آن باز هم توصیه می‌شود که به مدت ۲۴ ساعت از ورزش‌های شدید خودداری کنید. برای کاهش تورم و کبودی بعد از مزوتراپی می‌توانید هر ساعت به مدت ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد روی کبودی‌ها استفاده کنید. ژل آرنیکا می‌تواند بعد از مزوتراپی به کاهش کبودی کمک کند و می‌توان آن را برای مدت ۴۸ ساعت استفاده کرد.

تا ۴۸ ساعت پس از درمان و تا زمان رفع کبودی باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کرد. از جمله مهمترین مراقبت‌های بعد از مزوتراپی، رعایت نکاتی برای کاهش ورم و التهاب پوست است.

بهترین تزریق چربی اصفهان | نتایجی که مزوتراپی مو و صورت در پی دارد (1)

 مراقبت بعد از مزوتراپی صورت برای رفع سوزش پوست

برای کاهش سوزش و خارش پوست بعد از مزوتراپی می‌توانید از کرم‌های حاوی آنتی‌اکسیدان و هیالورونیک اسید استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود که صورت خود را حتماً با یک پاک‌کننده ملایم و آب گرم تمیز کرده و از مصرف محصولات پاک‌کننده قوی روی پوست خودداری کنید.

از محصولات مراقبت از پوست فعال که حاوی آلفا هیدروکسی اسید، بتا هیدروکسی اسید، رتینول و ویتامین C هستند، خودداری کنید. این کار را تا ۳ روز پس از درمان ادامه دهید. نور خورشید و گرمای زیاد هم می‌توانند سوزش پوست را تشدید کنند. بنابراین به عنوان یک اصل مراقبت بعد از مزوتراپی صورت در کل از قرار گرفتن در معرض تابش نور مستقیم خورشید خودداری کنید. تا ۲۴ ساعت بعد از مزوتراپی از هر نوع آفتاب گرفتن، سونا و حمام بخار خودداری کنید.

 مراقبت بعد از مزوتراپی صورت برای رفع خشکی پوست

ممکن است بعد از مزوتراپی صورت پوست خشک و سفت شود، این کاملاً طبیعی است. برای کاهش خشکی پوست باید از مرطوب‌کننده اضافی استفاده کرد. استفاده از پماد برای خشکی پوست صورت مانند کرم‌های ملایم آب‌رسان حاوی اسید هیالورونیک می‌تواند به کاهش خشکی و افزایش رطوبت پوست کمک کند.

نحوه شستن صورت بعد از مزوتراپی

اول از همه به‌عنوان مراقبت بعد از مزوتراپی صورت شما باید تا ۱۲ ساعت پس از درمان از دست زدن به صورت خود خودداری کنید. بعد از آن هم در صورت نیاز به شست و شوی صورت باید کاملاً دست‌ها را با آب و صابون بشویید. از یک شوینده ملایم و آب ولرم (با دمای پایین) برای شستن صورت خود استفاده کنید.

گرما به هیچ عنوان برای پوستی که مزوتراپی روی آن انجام شده گزینه مناسبی نیست و می‌تواند موجب تشدید کبودی، ورم و سوزش پوست شود. دقت کنید که به هیچ عنوان پوست خود را با شدت زیاد شست و شو ندهید. هر نوع خراش یا لایه برداری پوست می‌تواند به پوست جدید آسیب برساند و باکتری‌هایی که می‌توانند موجب عفونت‌های پوستی شوند فعال کند.

 آرایش بعد از مزوتراپی

بهتر است برای مراقبت بعد از مزوتراپی صورت حداقل تا ۲۴ ساعت از هر نوع مواد آرایشی در ناحیه تحت درمان استفاده نکنید تا هر نوع حساسیت و التهابی در این ناحیه را تشدید نکنید. بعد از آن می‌توان از مواد آرایشی ملایم استفاده کرد.

سعی کنید از ترکیبات آرایشی با کیفیت و ترجیحاً فرموله شده با مواد معدنی و طبیعی استفاده کنید. از فشار وارد کردن در نواحی درمان شده خودداری کنید. مواد آرایشی را با برس روی صورت خود نزنید، خصوصاً اگر برس‌ها تمیز نباشند می‌تواند موجب عفونت و التهاب بیشتر پوست شود.

بهترین تزریق چربی اصفهان | تزریق ژل لب اصفهان | بررسی مراقبت های بعد از مزوتراپی

 کرم بعد از مزوتراپی

بعد از انجام مزوتراپی صورت پزشک برای شما یک کرم مناسب ضدآفتاب با SPF مناسب را تجویز می‌کند که باید از آن در برابر نور خورشید استفاده کنید. پوست بعد از مزوتراپی حساس‌تر می‌شود و مراقبت از آن بسیار ضروری است. کرم‌های آب‌رسان و کرم‌های ترمیم‌کننده باید با نظر پزشک مورد استفاده قرار بگیرند.

همچنین اگر از هر نوع کرم مراقبت پوستی قبل از مزوتراپی استفاده می‌کردید بهتر است در خصوص استفاده از آنها بعد از مزوتراپی با پزشک معالج مشورت کنید. ممکن است نیاز باشد مصرف برخی کرم‌ها را بعد از مزوتراپی متوقف کرده یا استفاده از آنها را به تعویق بیندازید. به مدت ۲ تا ۳ هفته پس از درمان از اسپری برنزه کننده یا کرم‌های برنزه کننده روی ناحیه درمان شده استفاده نکنید.

 حمام کردن بعد از مزو صورت

برای مراقبت بعد از مزوتراپی صورت نحوه استحمام هم اهمیت زیادی دارد. توصیه می‌شود که حداقل تا ۸ ساعت بعد از مزوتراپی صورت از دوش گرفتن خودداری کنید. همچنین نباید تا ۴۸ ساعت بعد از درمان از حمام آب گرم استفاده کرد. پس از دوره ۴۸ ساعته هم برای هفته اول حمام مجاز است اما نباید بیشتر از ۱۵ دقیقه شود. افزایش مدت دوش گرفتن شما با آب گرم می‌تواند به تشدید کبودی‌های بعد از مزوتراپی منجر شود.

 مصرف داروها بعد از مزوتراپی صورت

بعد از انجام مزوتراپی صورت ممکن است نیاز باشد تا در مصرف برخی از داروها نیز نکاتی را در نظر بگیرید. تا دو هفته بعد از مزوتراپی صورت باید از مصرف ایبوپروفن و استامینوفن پرهیز کنید. برای رفع ناراحتی بعد از درمان می‌توان از پاراستامول استفاده کرد. Retin-A را باید ۲ روز بعد از مزوتراپی قطع و مصرف آن را با نظر پزشک متوقف کرد. توصیه می‌شود برای مراقبت بعد از مزوتراپی تا ۲۴ ساعت از مصرف داروهای ضدالتهابی، آسپرین و ویتامین E خودداری کنید.

بهترین تزریق چربی اصفهان | نتایج جوانسازی موثر پوست با مزوتراپی.
سایر نکات و مراقبت های بعد از مزوتراپی صورت

ورزش کردن تنها موجب تشدید کبودی و ورم بعد از مزوتراپی نمی‌شود، بلکه می‌تواند تاثیر این درمان را کاهش دهد. ورزش باعث تعریق شدید می‌شود و محلول مزوتراپی که به پوست تزریق شده را از منافذ پوست خارج می‌کند. در نتیجه موجب کاهش اثربخشی درمان خواهد شد.

بعد از مزوتراپی پزشک به بیماران توصیه می‌کند که هم در روز درمان و هم بعد از آن به میزان کافی آب بنوشند و مصرف آب را تا یک هفته بعد از درمان ادامه دهند. به مدت ۷ روز قبل و بعد از درمان از مصرف محصولات لایه بردار از جمله محصولات حاوی رتینول یا اسید گلیکولیک خودداری کنید. ترکیباتی مانند اسید گلیکولیک می‌تواند موجب ادامه‌دار شدن قرمزی و التهاب پوست شود.

به مدت ۵ روز بعد از مزوتراپی از انجام هر نوع روش درمان پوستی دیگری خودداری کنید. همچنین انجام الکترولیز، اپیلاسیون، بلیچینگ صورت و کارهای لایه برداری پوستی همگی ممنوع هستند. نکته مهم دیگر برای مراقبت بعد از مزوتراپی پوست این است که نباید به مدت ۳ تا ۵ روز در آب کلردار شنا کنید.

به هیچ عنوان بعد از مزوتراپی سراغ روش‌های برنزه کردن پوست نروید و از دستگاه‌های سولار استفاده نکنید. در صورت ادامه دار بودن علائم و تشدید آنها، خصوصاً در صورتی که واکنش‌های آلرژیک به صورت توده‌های کوچک روی پوست ایجاد شد، باید حتماً سریعاً به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید