14 نکته برای مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس شامل چه مواردی می شود؟

مراقبت بعد از تزریق بوتاکس |  در خصوص درمان بوتاکس نیز مانند تمام درمان‌های پزشکی دیگر، واکنش‌ها و شرایطی که بدن انسان ممکن است تجربه کند غیرقابل پیش‌بینی است. در نتیجه اگر اخیراً درمان بوتاکس را انجام داده‌اید یا این که می‌خواهید از این روش درمانی برای رفع مشکلات پوست و موی خود استفاده کنید، با رعایت نکات مراقبتی بعد از بوتاکس می‌توانید نتایج مطلوب‌تری بگیرید.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس در واقع شامل رعایت اصولی از جمله نحوه خوابیدن، شستن‌ صورت یا مصرف موارد آرایشی و بهداشتی می‌شود. این موارد در کنار یک سری نکات مراقبتی دیگر تضمین می‌کند که نتیجه نهایی درمان رضایت‌بخش باشد و از همه مهم‌تر ریسک بروز عوارض احتمالی بعد از بوتاکس را کاهش دهد. با وجودی که در کل تزریق بوتاکس بی‌خطر در نظر گرفته‌می‌شود، اما باز هم احتمال بروز یک سری عوارض محدود وجود دارد.


همراه ما باشید با مطالب پیشنهادی دکتر مسیح شمعی بهترین تزریق چربی اصفهان :


بهترین تزریق چربی اصفهان | خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

۱. خوابیدن بعد از بوتاکس

نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس بسیار مهم است. بعد از تزریق بوتاکس نباید تا ۴ ساعت اول پس از تزریق بنشینید. خم شدن یا دراز کشیدن هم می‌تواند سم را پخش کند و باعث افزایش کبودی شود. تمام سعی خود را بکنید تا روی نواحی تزریق شده‌ نخوابید. این کار فشار فیزیکی را به حداقل می‌رساند و اجازه می‌دهد بوتاکس در ماهیچه‌های شما جا بیفتد. همچنین بهتر است تا ۴ ساعت پس از عمل از خوابیدن خودداری کنید.

۲. نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس

در خصوص شستن صورت نیز محتاط باشید. اول این که از انجام هر گونه لمس و ماساژ روی پوست خصوصاً ناحیه‌ای که بوتاکس به آن تزریق شده خودداری کنید. با استفاده از شوینده‌های قوی، اسکراب‌های لایه‌بردار یا شستن صورت به‌صورت تهاجمی میزان اثربخشی تزریق کم می‌شود و احتمال کبودی بیشتر است. همچنین بین ۴ تا ۲۴ ساعت از شستن صورت خودداری کنید.

۳. آرایش بعد از بوتاکس

آرایش کردن یکی دیگر از نکات مهم مراقبت بعد از بوتاکس است. اگر به صورتتان بوتاکس تزریق کردید نباید ۲۴ ساعت بعد از درمان از مواد آرایشی روی صورتتان استفاده کنید. استفاده از مواد آرایشی موجب تماس و مالش پوست می‌شود و به طور بالقوه می‌تواند موجب پخش شدن سم شود.

۴. کرم بعد از بوتاکس

استفاده از انواع کرم‌های پوستی بعد از بوتاکس ممنوع است. بهتر است برای مدت یک روز از کرم روی صورت استفاده نکنید، چرا که ماساژ دادن صورت می‌تواند میزان کبودی و تورم را افزایش دهد. بعد از تزریق بوتاکس می‌توانید از کرم‌های آبرسان برای ازبین‌بردن خشکی پوست و هیدراته کردن آن استفاده کرد.

۵. حمام بعد بوتاکس

بهتر است برای مراقبت بعد از بوتاکس حداقل تا ۲۴ ساعت از حمام کردن خودداری کرد و بعد از آن هم نباید دوش آب گرم یا حمام بخار گرفت. با آب ولرم حمام کنید. نکته دیگر این که در زمان دوش گرفتن از لمس و فشار دادن نواحی که به آن بوتاکس تزریق شده خودداری کنید.

بهترین تزریق چربی اصفهان | آرایش کردن بعد از تزریق بوتاکس

۶. رنگ مو بعد از بوتاکس پیشانی

برای مراقبت بعد از بوتاکس پیشانی و جلوگیری از افزایش کبودی و تورم پیشانی نباید برای مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت (تا زمان از بین رفتن کبودی پیشانی) از رنگ مو استفاده کرد. رنگ مو می‌تواند موجب افزایش دمای سر و پیشانی شده‌‌ و در نتیجه میزان کبودی را بیشتر کند.

۷. رفع ورم پیشانی بعد از بوتاکس

بعد از تزریق برای مراقبت از بوتاکس باید مراقب ناحیه پیشانی باشید تا ورم این ناحیه بیشتر نشود. یکی از نکات مهم این است که از پوشیدن کلاه یا هر نوع پوشش دیگری روی ناحیه پیشانی که می‌تواند فشار روی این نواحی را بیشتر کند باید خودداری کرد. استفاده از کمپرس سرد هم می‌تواند به کم شدن ورم و کبودی پیشانی کمک کند. هدف از مراقبت های بعد از بوتاکس دستیابی به نتایج بهتر از درمان است. همچنین می‌تواند خطر کبودی و سرایت به نواحی دیگر را به حداقل برساند.

۸. ورزش بعد از بوتاکس

بخش دیگر مراقبت بعد از بوتاکس مربوط به ورزش کردن و شروع فعالیت‌های بدنی است. اگر ورزش بخشی از برنامه روزانه شما است، بهتر است برای شروع ورزش حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید و بعد از آن فعالیت‌های ورزشی‌تان را از سر بگیرید.

البته ممکن است پزشک بر اساس محل تزریق بوتاکس یا شرایط بیمار پیشنهاد کند که چند روز برای شروع ورزش کردن صبر کنید. فعالیت بدنی باعث افزایش جریان خون می‌شود. این به طور بالقوه می‌تواند سم را به مناطق ناخواسته پخش کند و اثربخشی آن را در محل تزریق کاهش دهد. همچنین خطر کبودی را افزایش می‌دهد. ورزش همچنین ماهیچه‌های شما را منقبض می‌کند که ممکن است اثر سم را کاهش دهد.

بهترین تزریق چربی اصفهان | تغذیه بعد از تزریق چربی صورت

۹. بعد از بوتاکس چی نخوریم؟

قند و نمک اضافی می‌تواند باعث احتباس آب شود و احتمال تورم در محل تزریق را افزایش دهد. حداقل ۲۴ ساعت پس از بوتاکس از خوردن تنقلات شیرین و شور خودداری کنید. برای بهینه سازی اثرات درمان، میوه‌ها و سبزیجات آبرسان و غنی از آنتی اکسیدان مصرف کنید. از مصرف غذاهای سرکه‌ای و تند، غذاهایی که احتمال آلرژی آنها بالاست، غذاهای سنگین و چرب و غذاهای داغ خودداری کنید.

۱۰. خوردن چای بعد از بوتاکس

گرما یک فاکتور منفی برای بوتاکس است؛ بنابراین یکی از نکات مراقبت بعد از بوتاکس عدم مصرف نوشیدنی‌های داغ مانند چای یا قهوه است. مصرف آنها می‌تواند اثر بوتاکس را کم کند.

۱۱. حرکات صورت بعد از بوتاکس

درصورتی‌که بوتاکس به ناحیه صورت، پیشانی یا خط اخم تزریق شده باشد، بخش دیگری از مراقبت بعد از بوتاکس مربوط به حرکات صورت است. اخم کردن، خندیدن و بالا بردن ابروها به‌صورت یک ورزش ملایم صورت می‌تواند کمک کند تا اثرات بوتاکس زودتر ظاهر شود. بااین‌حال لمس نواحی تزریق و فشار دادن یا ماساژ دادن آن ممنوع است.

۱۲. بند انداختن صورت بعد از بوتاکس

بند انداختن صورت یکی از موارد ممنوع بعد از بوتاکس است. برای مراقبت بعد از بوتاکس به بیماران توصیه می‌شود که حداقل تا یک هفته بعد از تزریق صورت خود را بند نیندازند. بند انداختن می‌تواند موجب پخش شدن سم به دیگر نواحی شود. همچنین می‌تواند خطر کبودی و ورم را بیشتر کند.

بهترین تزریق چربی اصفهان | بهترین تزریق چربی اصفهان

۱۳. از آفتاب دوری کنید.

حداقل به مدت ۴ ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. گرما می‌تواند باعث گرگرفتگی شود و فشار خون شما را افزایش دهد، که ممکن است کبودی را تحریک کند. برای ایمنی بیشتر، ۲۴ تا ۴۸ ساعت از آفتاب دوری کنید. همچنین بهتر است از سایر اشکال قرار گرفتن در معرض گرما مانند حمام سونا، دوش آب گرم، جکوزی یا سولار خودداری کنید.

۱۴. نوشیدن آب زیاد بعد از بوتاکس

پزشکان به بیماران برای مراقبت بعد از بوتاکس توصیه می‌کنند که حداقل به مدت ۲۴ ساعت آب زیادی بنوشند. این روش می‌تواند بدن را کم آب کند، اثرات درمان را به حداقل برساند و باعث سردرد شود، بنابراین نوشیدن آب در طول روز مهم است.

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید