تاثیر درمان پلاسمای غنی بر ریزش مو

بهترین تزریق چربی اصفهان | تزریق ژل لب اصفهان | تاثیر درمان پلاسمای غنی بر ریزش مو

درمان پلاکت غنی از پلاکت برای ریزش مو چیست؟

درمان پلاسمای غنی از پلاکت یا پی آر پی برای ریزش مو از خون بیمار استفاده می‌کند تا رشد موهای جدید روی پوست سر را تحریک کند. خون از سلول‌های سفید خون، سلول‌های قرمز خون و پلاسما (که بخش مایع خون است و سلول‌های خون و مواد مغزی در آن معلق شده و به دیگر نواحی بدن منتقل می‌شوند) تشکیل شده است. پلاکت‌های خون سلول‌های بسیار کوچکی هستند که بطور خودکار به نواحی آسیب‌دیده در بدن هجوم می‌برند تا خونریزی را متوقف کرده و لخته خون ایجاد کنند و سپس آسیب را ترمیم کنند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که این پلاکت‌ها همچنین غنی از فاکتور رشد نیز هستند که ترمیم بافت را تحریک می‌کند زیرا جریان خون را افزایش می‌دهند. اما این فاکتورهای رشد همچنین برای بهبود و تحریک فولیکول‌های مو نیز شناخته شده‌اند، و به همین دلیل است که درمان پلاسمای غنی از پلاکت بسیار تأثیرگذار است. این درمان از پلاسمای غنی از پلاکت غلیظ شده استفاده می‌کند (که دیگر حاوی سلول‌های سفید و سلول‌های قرمز خون نیستند).

یک درمان کامل پی آر پی می‌تواند به ضخیم شدن موها، افزایش رشد و توقف ریزش مو کمک کند. با این وجود، بیماران به درمان مداوم سالانه نیاز دارند تا نتیجه نهایی را حفظ کنند.

چرا پی آر پی در درمان ریزش مو به نتایج مؤثری درست یافته است؟

پلاسمای غنی از پلاکت بطور تقریبی پنج برابر بیشتر از خون معمولی پلاکت دارد. این پلاکت‌ها دارای :

 • فاکتور رشد مشتق از پلاکت
 • فاکتور رشد تغییردهنده
 • فاکتور رشد شبه انسولین 1
 • فاکتور رشد اندوتلیال رگی
 • فاکتور رشد کراتینوسیت

تمامی موارد بالا تأثیر مثبتی بر رشد موها دارند. پلاکت‌ها بهبود زخم و ترمیم سلولی را تحریک می‌کند و هنگامی که درون پوست سر قرار می‌گیرد، به نظر می‌رسد که قادر است نواحی دچار ریزش مو را ترمیم کند. در حال حاضر، تحقیقات بالینی در حال پیشرفت وجود دارد که تأثیرگذاری آن را ثابت کند، اما این بررسی‌ها تا سال 2019 هنوز کامل نشده‌اند.

پیش از این تحقیقاتی روی موش‌ها انجام شده که نشان می‌دهد، پی آر پی برجستگی‌های پوستی را تحریک می‌کند. یک تحقیق مشابه روی موش‌ها انجام شد که تأثیر پی آر پی فعال شده را روی رشد موها در حیوانات آزمایشگاهی ارزیابی می‌کند. پس از یک تزریق در هر سه روز به مدت چهارده روز، بخش‌های تیره پراکنده مشاهده شد. موش هایی که پی آر پی فعال به آنها تزریق شده بود، رشد تقریباً کامل موها در مقایسه با موش‌هایی که تزریق نداشتند، قابل مشاهده بود.

بهترین تزریق چربی اصفهان |تاثیر درمان پلاسمای غنی بر ریزش مو .

آیا این درمان برای من مناسب است؟

یک واکنش اختصاصی با یک طیف اثرگذاری نسبت به این درمان وجود دارد. این درمان برای همه به نتیجه نمی‌رسد. بیماران جهت ارزیابی مزایای درمان تحت نظر قرار می‌گیرند.

تمام افرادی که دچار ریزش مو هستند، اصولاً کاندیدای مناسبی برای درمان پی آر پی هستند، اما کسانی که در اوایل ریزش مو هستند، بهترین نتیجه را دریافت می‌کنند. پی آر پی برای بیماران آلوپسی آندروژنیک بسیار مناسب است، که نوع ژنتیکی مشخص ریزش مو است و عمدتاً در بالای سر رخ می‌دهد. در زنان این مشکل به شکل بخش گسترده‌ای با ضخامت طبیعی مو در پشت سر است.

برای کسب بهترین نتیجه، ثبات رویه بسیار مهم است. درمان بطور عمده یکبار در ماه و سه تا چهار ماه مداوم و سپس هر از سه تا شش ماه پس از آن انجام می‌شود که به واکنش و نتیجه بیمار بستگی دارد. با پیروی از این روند، نتایج پیش‌بینی شده را می‌توان در طول دو تا سه ماه مشاهده کرد.

اولین نتایجی که بیمار معمولاً مشاهده می‌کند، کاهش ریزش مو پس از رشد اولیه و افزایش طول موها است. توافق کلی بر این اساس است که هر از سه تا شش ماه در دراز مدت درمان دریافت شود، که برای دوام تحریک فاکتور رشد و سلول‌های بنیادی که مرتبط با رشد مجدد و توقف ریزش مو هستند، بهترین تأثیر را دارند.

یادآوری این نکته اهمیت دارد که پی آر پی می‌تواند و باید بخشی از یک برنامه چندجانبه برای درمان کم‌پشتی و ریزش مو باشد. همچنین اگر در دوران یائسگی قرار دارید، متخصص پوست ممکن است داروی اسپیرونولاکتون یا فایناستراید تجویز کند تا رشد مو را تقویت کند. درمان‌های موضعی مانند درمان میانوکسیدیل بدون نسخه، مانند فوم روگین یا اولیس می‌تواند بکار رود.

تزریق ژل لب اصفهان | تاثیر درمان پلاسمای غنی و ریزش مو

منع مصرف

در موارد زیر از انجام پی آر پی خودداری کنید:

 1. اختلال سیستم ایمنی به دلیل بیماری‌های سرکوب‌کننده سیستم ایمنی، اچ آی وی، عفونت HTV یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 2. بیماری‌ها و مشکلات پوستی شامل: سرطان پوستی که هنوز وجود دارد یا درمان نشده است. این موارد شامل سرطان سلول‌های سنگفرشی، کارسینوم سلول بازال و ملانوم، درمان سیستمیک سرطان و شیمی درمانی است
 3. درمان با استروئید، بیماری‌های پوستی که بر صورت تأثیر می‌گذارند (مانند پورفیری)، بیماری مسری، اختلالات خونی و ناهنجاری پلاکت خون، درمان ضد انعقاد خون (مانند وارفارین)
  در صورتی که باردار هستید، از درمان پی آر پی استفاده نکنید

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هر کدام از نشانه‌های عفونت که در زیر بیان شده را دارید، بلافاصله به پزشک متخصص تزریق چربی اصفهان مراجعه کنید:

 • ترشحات شبیه به چرک
 • افزایش گرما در نواحی درمان یا اطراف آن
 • تب بالاتر از 101.5 درجه
 • درد شدید که با داروهای مسکن بدون نسخه برطرف نمی‌شود

بهترین تزریق چربی اصفهان |تاثیر درمان پلاسمای غنی بر ریزش مو

امنیت روش پی آر پی

پی آر پی برای ریزش مو و پوست سر کاملاً بی‌خطر در نظر گرفته می شود، زیرا:

 1. پی آر پی درمانی از نظر ایمنی شناختی، خنثی است و خطر آلرژی، حساسیت شدید یا واکنش بدن به ماده خارجی ندارد.
 2. پی آر پی یک روش استریل است که در هر مرحله از آماده سازی پی آر پی و کاربرد آن اعمال می‌شود. پی آر پی در مورد بیمارانی که مشکلات زمینه‌ای پزشکی دارند که آنها را مستعد عفونت می‌کند، کاملاً مفید است.
 3. پی آر پی یک دوره بسیار کوتاه التهاب در ناحیه زخم دارد که احتمال عفونت را کم می‌کند.
 4. پی آر پی بخودی خود در ترمیم مو بکار می‌رود که نتایج درخشانی فراهم می‌کند. با استفاده از یک سوزن نازک، پی آر پی خود بیمار را به پوست سر او تزریق می‌کنند. فاکتورهای رشد درون سلول‌های خون مشغول بکار شده و رشد موها را تحریک می‌کنند. این درمان هم برای زنان و مردان مناسب است. نتیجه پایانی این درمان موهایی با ظاهر سالم‌تر و پرپشت‌تر است.

گاهی اوقات ممکن است انجام پی آر پی با کمی درد و ناراحتی همراه باشد، از این رو از بی‌حسی موضعی یا اسپری خنک کننده اغلب استفاده می‌شود. اصولاً هیچ دوران بهبودی پس از درمان وجود ندارد و شما می‌توانید روز بعد به سرکار برگردید بدون اینکه هیچ رد قابل توجهی از تزریق پی آر پی دیده شود.

 


مطالب پیشنهادی مرتبط – بهترین تزریق چربی اصفهان :

هیچ نظری وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کنید و Enter را برای جستجو وارد کنید

سبد خرید